İsmini Niğde’nin kuzeybatısında yer alan bir tepeden alan mezarlığımız, Niğde’den Bora giderken Derbent olarak adlandırılan bir tepenin üzerine kurulmuştur.

Mezarlık Bilgi Sistemi (Mebis) ile kayıt altına aldığımız bilgilere göre ilk defin işlemi 1900 yılında yapılmış.

Mezarlığımızın Derbent boğazı denilen kısmın yukarı kayabaşı tarafına kadar uzandığı edinilen bilgiler arasında. Yine 1906 yılında yabancı bir araştırıcının çektiği bir fotoğrafta Hüdavent Hatun Türbesi’nin çevresi mezarlık olarak kullanıldığı görülmektedir.

1950 yılına kadar bugünkü Şerif Ali Türbesi, Endüstri Meslek Lisesi ile devlet hastanesi arasındaki alan mezarlık olarak kullanılmıştır.

1980’li yıllarda Belediye Başkanı Feridun ZEREN tarafından yıkık harabe görüntüsü olan mezarlığımız çevre duvarı yapılarak toparlanmış bir görüntüye kavuştu.

1999 yılında mezarlığımızın çevre duvarı kaplama taşlarla modern görüntüye kavuşmuş ve Tedaş tarafındaki boş yerler düzenlenerek mezar yeri olarak kullanılmak üzere mezarlığımıza katılmıştır. Ayrıca bu dönemde Vatanımızın medar-ı iftiharları Şehitlerimiz içinde Şehitlik yapılmıştır.

2007 yılında mezarlığımıza sunulan teknolojik hizmetler sayesinde yıllardır olmayan kayıt sistemi devreye sokulmuş ve karmaşık düzen halindeki mezarlarımızı ada parsel düzenine ayırarak herkesin yakınlarını kolayca bulabilmelerine imkân sağlayan alt yapı oluşturulmuştur. Yine bu dönemde mezarlık sorumlumuz nezdinde bütün cenaze hizmetleri tek çatı altında toplanarak birim haline getirilmiştir.

Ayrıca 2009 yılında göreve gelen Niğde Belediye Başkanımız Sayın Faruk Akdoğan mezarlığımız içerisindeki su kuyusunu faaliyete geçirerek mezarlığın her tarafına su hatları döşetmiş, yıllardır sorun olan su sıkıntısı mezarlığımızda sona ermiştir ve yine bu dönemde mezarlığımızın tüm yolları kilitli parke ile döşenerek dolaşım sıkıntısıda giderilmiştir.

  • Sosyal Medya:
  • Facebook
  • Twitter